Jak dál po Zelené úsporám

********************************************

Jak dál po Zelené úsporám - Program energetické nezávislosti posílí českou ekonomiku

Výstupy ze semináře, který proběhl dne 3. května 2011, v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1.

Seminář organizovalo Hnutí DUHA a Heinrich Boell Stiftung ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice.

Celý článek...
 
Seminář: Německo bez jaderných elektráren. A co Česko?

Calla, Hnutí DUHA, Heinrich Böll Stiftung Praha a české profesní asociace obnovitelných zdrojů energie uspořádaly 31. května 2011 diskusní seminář

Německo bez jaderných elektráren. A co Česko?

Na diskuzním semináři vystoupil profesor Lutz Mez, Freie Universität Berlin, který představil příležitosti německé zelené energetiky při nahrazování jaderných elektráren. Evropský kontext moderní energetiky směřující k přechodu na obnovitelné zdroje doplnil Rainer Hinrichs-Rahlwes, prezident EREF (European Renewable Energies Federation). Český kontext v debatě zastoupil Michal Šváb, ENA s. r. o., který zmínil domácí zkušenosti s rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Edvard Sequens ze sdružení Calla přiblížil koncept Chytrá energie, možnost jak proměnit českou energetiku na nezávislou na jaderném palivu (i uhlí). Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí pak se nemohl semináře zúčastnit z důvodu nemoci. Zastoupil jej Petr Holub, nezávislý konzultant v energetice. Ten ve své prezentaci upozornil na hrozby vyplývající z aktuálně projednávaných změn v legislativě na podporu zelené energetiky. Účast přislíbilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu. Diskuzním seminářem provázel Adam Šůra, redaktor týdeníku RESPEKT.

Celý článek...
 
Parlamentní seminář: Energetika budoucnosti v evropském kontextu – ČR zavádí nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie

Jménem společné iniciativy asociací pro obnovitelné zdroje si Vás dovolujeme pozvat na parlamentní seminář "Energetika budoucnosti v evropském kontextu – ČR zavádí nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie"

Termín: 15.9.2011
Místo: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, Sněmovní 1, Praha 1

Seminář o současnosti a budoucnosti energetiky nejen v České republice a nejen z pohledu současné domácí vlády. Jdeme proti proudu vývoje evropské a světové energetiky - záměr, zázračně prozíravý postoj nebo osudová chyba?

Celý článek...
 
Mezinárodní konference Zelená energetika a jaderné elektrárny: Komu patří budoucnost?

Pozvánka na mezinárodní konferenci Zelená energetika a jaderné elektrárny:  Komu patří budoucnost?

Kdy: Čtvrtek 13. října od 9:00 hod

Kde: Hotel Jalta, Václavské nám. 45, Praha

Kdo:

profesor Steve Thomas, přední odborník na ekonomiku atomových elektráren, University of Greenwich Business School

Mycle Schneider, energetický konzultant, držitel ocenění Right Livelihood Award, známého jako alternativní Nobelova cena

Charlotte Loreck, expertka na energetiku a klima, Ökoinstitutu

Martin Bursík, ekolog, bývalý ministr životního prostředí

František Hrdlička, děkan Fakulty strojní ČVUT

Petr Otčenášek, konzultant v oblasti jaderné energetiky

Martin Sedlák, energetický analytik Hnutí DUHA a sdružení Calla

>>> kompletní program

Mezinárodní konference s prestižním obsazením má za cíl posílit expertní a veřejnou diskusi o nákladech a perspektivách jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. Cílem je předložit srovnání atomových a zelených technologií i rozdílného směřování české a německé energetiky. Základními tezemi pro debatu jsou předpoklady:

  • Experti předpovídají, že se zelená energetika brzy obejde bez dočasné státní podpory. Například cena solárních panelů se jen za první polovinu tohoto roku propadla o dalších 20 %. Evropská fotovoltaická průmyslová asociace propočetla, že sluneční elektřina bude konkurenceschopná do konce tohoto desetiletí v celé Evropě.
  • Atomové reaktory jsou investičně náročné a pro energetické firmy fungující na liberalizovaném trhu představuje nákup jaderných elektráren značné riziko. Dokonce se objevují návrhy na znovuobnovení otevřené podpory pomocí dotovaných cen nukleární elektřiny.

Konference bude probíhat v češtině a angličtině se simultánním tlumočením. V případě zájmu prosíme o registraci do 11. října 2011 na email Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 


 

Plán Chytrá energie

Chytrá energieNahlédněte do publikace, ve které najdete konkrétní plán ekologických organizací, jak zelené inovace a nová odvětví mohou postupně proměnit energetický metabolismus české ekonomiky a srazit znečištění, dovoz paliv i účty za energii.

Odkazy

Banner
Banner